تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
خرید از چین
قیمت لوله
اینترفایل|فروشگاه فایل
انجام پروژه متلب
لوازم یدکی ال ۹۰
مرکز الکترونیک طهران
خرید دریل مگنت
فروشگاه محصولات بهداشتی
مجسمه برنجی کوچک شاهمرادی
Barabas Ropa de hombre
خرید سیسیکم
ساندویچ پانل
خرید روغن خراطین
دفتر مهاجرتی
خرید iptv
ای توپی پوزیشنر
خرید سیسیکم
روغن خراطین
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
در فلومتر اشتباه می کنید؟

در فلومتر اشتباه می کنید؟

يکشنبه 18 دی 1401
20:46
سها

 فلومتر چیست؟

فلومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری جرم یا حجم گاز یا مایع استفاده می شود. دبی سنج ها در برخی صنایع نام های مختلفی مانند دبی سنج، دبی سنج، مایع سنج و ... دارند. فلومتر برای اندازه گیری دبی جرمی یا جریان حجمی سیال در کاربردهای مختلف استفاده می شود. جریان حجمی و جریان جرمی برای اندازه گیری گازها و مایعات استفاده می شود.
 
مقدمه ای بر فلومتر
فلومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری دبی (جریان یا فشار) و تعیین دبی مایع یا گاز استفاده می شود. فلومتر نام های دیگری مانند فلومتر، دبی سنج، مایع سنج و سنسور جریان دارد. نحوه نامگذاری فلومترها به صنعتی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. از این دستگاه برای افزایش دقت، دقت و وضوح اندازه گیری مایعات استفاده می شود.
 
فلومتر مزایای زیادی دارد:
• نیازی به نگهداری ندارد
• کاربر پسند
• تمام فیلدها را بررسی کنید
• بازه زمانی
 
نکته دیگر این است که فلومترها می توانند حجم یک ماده، سرعت یا جرم آن را اندازه گیری کنند. آنها همچنین جریان جرم، فشار مطلق، فشار دیفرانسیل، ویسکوزیته و دما را از طریق محاسبات مختلف گزارش می کنند.
 
انواع فلومتر
پس از در نظر گرفتن تمامی عوامل محیطی، لازم است نوع دبی سنج بر اساس منطق و روش اندازه گیری انتخاب شود. دنیای مهندسی گزینه های زیادی برای انتخاب فلومتر مورد نظر شما ارائه می دهد. با توجه به اطلاعات محیطی و همچنین با در نظر گرفتن هزینه های مورد نظر برای اندازه گیری جریان، باید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. انواع فلومترها عبارتند از:
 
جریان سنج الکترومغناطیسی
فلومتر الکترومغناطیسی که یکی از معروف ترین برندهای آن فلومتر Rosemont می باشد، مناسب مایعاتی است که رسانایی الکتریکی دارند. این سیالات معمولاً شامل سیالاتی مانند آب (آب آشامیدنی و فاضلاب)، اسیدها، بازها و دوغاب هستند. کاربردهای این نوع دبی سنج ها در صنایع آب و صنایع غذایی می باشد. لازم است بدانید که در صنایع معدنی که نیاز به تخمین دبی دوغاب خورنده و مخلوط ماسه و آب است، تنها گزینه مناسب دبی سنج الکترومغناطیسی است. گاهی برای ساخت این محصول از ماده ای به نام آنتی اوزونانت استفاده می شود.
 
فلومتر اولتراسونیک
سونوگرافی حجم جریان بسیاری از گازها و مایعات را اندازه گیری می کند. در این فلومترها پارامترهایی مانند هدایت الکتریکی، فشار، دما و ویسکوزیته اهمیت زیادی ندارند. اما جالب است بدانید که دقت اندازه گیری پایین است. مدت زمانی که طول می کشد تا موج اولتراسوند از فرستنده به گیرنده برسد، معیاری از جریان سیال در لوله است. این یکی از بهترین فلومترهای اولتراسونیک ساخته شده توسط ABB است. برای خرید این محصول با نمایندگی ABB در ایران تماس بگیرید.
بنابراین این دبی سنج تنها مربوط به قطر منحصربفرد لوله نیست و می توانید از آن در اندازه های مختلف استفاده کنید. هیچ قطعه متحرکی در این دستگاه استفاده نمی شود. به همین دلیل نیاز به تعمیرات کاهش می یابد.
 
گیج فشار دیفرانسیل
از پرکاربردترین روش های صنعتی می توان به اندازه گیری دبی سیال با محاسبه افت فشار تولید شده در مقطع لوله اشاره کرد. وظیفه اصلی این ابزار محاسبه فشار است. در نتیجه از مبدل های فشار برای تخمین دبی استفاده می شود. همچنین می توانید از این نوع دبی سنج برای اندازه گیری دبی مایعات، گازها و بخارات مختلف استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که در اعداد کوچک رینولدز و زمانی که افت فشار بسیار کم است، این دستگاه ها دقت لازم را نخواهند داشت. جالب است که این نوع مترو همیشه حدود یک پنجم بازار جهانی را اشغال می کند. همراه با این محصول از شیر برقی Asco استفاده شده است.
در همین حال، برنولی برای اولین بار در قرن 18 موفق به یافتن رابطه بین فشار استاتیک و فشار دینامیکی شد. افت فشار زمانی رخ می دهد که یک عامل محدود کننده در مسیر سیال وجود داشته باشد. با افزایش جریان، مقدار افت فشار نیز افزایش می یابد. به طور معمول، بسته به شرایط فرآیند، سوراخ یا لوله ونتوری می تواند به عنوان یک عامل محدود کننده استفاده شود. از طرف دیگر، طبق معادله برنولی، دبی دوم متناسب با اختلاف فشار قبل و بعد از این عامل محدود کننده است.
فلومتر کوریولیس
در دهه 1970، مهندسان برای اولین بار استفاده از شتاب کوریولیس را برای اندازه گیری جریان سیال در نظر گرفتند. یک فلومتر کوریولیس می تواند سرعت جریان تقریباً تمام مایعات از جمله روغن خام و پاک کننده های شیمیایی، روغن های گیاهی و حتی سس گوجه فرنگی را تخمین بزند. علاوه بر این، پنجره جدیدی در نظارت بر فرآیندهای تولید با اندازه گیری همزمان چگالی و از دست دادن جرم باز شده است. باید بدانید که قیمت بالای این تجهیزات ممکن است در نگاه اول بسیار نامعقول به نظر برسد. اما به یاد داشته باشید که راندمان و دقت بالای این محصول باعث می شود در آینده از رقبای خود پیشی بگیرد.
 
جریان سنج گردابی
ابتدا تئودور فون کارمان، ریاضیدان مجارستانی، فرضیه ای را بر اساس عملکرد این دبی سنج ها ارائه کرد. بر اساس این فرضیه، زمانی که انسدادی در مسیر جریان وجود داشته باشد، انسداد رخ می دهد. لازم به ذکر است که فراوانی تشکیل این آتشفشان ها به اندازه و شکل سد مربوط می شود. از این دستگاه برای اندازه گیری دبی، حجم آب و هوا و بخار در بسیاری از شاخه های صنعتی استفاده می شود.
 
دبی سنج حرارتی
فلومتر حرارتی نوع دیگری از فلومتر است که جریان جرمی را اندازه گیری می کند. این محصول عمدتاً برای نظارت و کنترل مصرف گازهایی مانند هوای فشرده، دی اکسید کربن و گاز طبیعی و همچنین برای تشخیص نشتی استفاده می شود. این دبی سنج بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دقت قابل قبولی دارد. اما در نظر داشته باشید که استفاده از آن محدودیت هایی دارد. برای مثال محدودیت هایی مانند وجود رطوبت در گازهای اشباع. همچنین وجود مخلوط دو فاز در فلومتر منجر به خطا در اندازه گیری و آسیب سنسور دما می شود.
 
نتیجه
در این مقاله در مورد فلومتر و انواع آن برای شما توضیح داده ایم. اندازه گیری سرعت جریان هوا و آب از زمان های قدیم توجه بشر را به خود جلب کرده است. همچنین آگاهی از جهت باد و سرعت باد برای جهت و اندازه گیری جریان آب یکی از اولین تلاش ها برای اندازه گیری جریان مایع است. علاوه بر این امروزه اندازه گیری دبی آب در محیط های صنعتی موضوع بسیار مهمی است.
به عنوان مثال، ایمنی، کنترل فرآیند، کیفیت محصول، راندمان تولید و کنترل هزینه موارد بسیار مهمی هستند که باید به خوبی انجام شوند. به همین دلیل استفاده از فلومتر بسیار گسترده است. امیدواریم هنگام انتخاب دبی سنج مناسب از اطلاعات ارائه شده توسط ما استفاده کنید.

موضوعات:
برچسب ها: , ,
[ بازدید : 1650 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : 1 2 3 4 5 6 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خبر است. | قدرت گرفته از Blogtez.com|